МАКЕДОНИЈА

Фетаи, Ристоска, Бубевски и Пеливанов први на листата за сведоци на Јанева

Фатиме Фетаи, Ленче Ристоска, Трајче Пеливанов и Гаврил Бубевски, како дел од обвинителскиот тим во СЈО, ќе бидат првите кои ќе сведочат во корист на  Катица Јанева за случајот „Рекет“.

Дел од сведоците на Јанева ќе сведочат зад затворени врати, односно со исклучување на јавноста, додека останатите ќе сведочат јавно.
Со денешното рочиште завршија и доказните материјали на обвинетиот Бојан Јованосвки, а се очекува од утре да ги презентира своите докази и обвинетата Катица Јанева.

Катица Јанева во “Рекет” е обвинета за кривичното дело “Злоупотреба на службената положба и овластување”, а Бојан Јовановски за “Примање награда за противзаконито влијание” и “Перење пари”.

И.Р

Поврзани вести

Панел на ЦИВИЛ: „Жртви на режимот – сведоштва и слики“, да не се заборави

Maja_Serafimova

Се отстрануваат скршените дрвја и предмети од силниот ветер што го зафати Скопје

Берта Китинска

Мицкоски: Не сум ги делел докторите на ваши и наши, се сложувам со констатацијата „наместо да фрлевте 600 милиони за болници, отколку за споменици“

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

Stefanija Kuzmanovska

Заев: Опозицијата денеска не беше спремна да разговара за датум и знаеме дека купува време

Заев во Србија: Балканот веќе не е буре барут, туку регион од 21 век

user4