МАКЕДОНИЈА

Филипче: Амди Бајрам имаше комплексна здравствена состојба

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој утрово почина, имал комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести.

На новинарското прашање во однос на тоа дали смртта има некаква поврзаност со свадбата на внуката на Бајрам што се одржа во Турција, Филипче одговори дека се уште нема подетални информации за тоа.

– Тој имаше навистина комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести, меѓутоа во однос на она што денеска се случува навистина немам други информации, изјави Филипче во Струмица.

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам утрово почина на 64-годишна возраст. Бајрам имаше проблеми со срцето, а дел од медиумите, јавија дека посмртно ќе му биде направен и тест за Ковид. Неодамна, тој направи свадба за внуката во Турција.

Поврзани вести

Претседателот Пендаровски во работна посета на Агенцијата за разузнавање

Никола Поповски

Се бараат цистерни со вода во Тетово во населбите кои трет ден се без вода

Берта Китинска

Новиот владин предлог за Законот за Јавно обвинителство пред пратениците во 22 часот

Александар Тодески

Филипче: Ситуацијата насекаде се влошува, само кај нас се подобрува

Никола Поповски

Филипче ќе побара да се казнуваат пациентите кои ги кријат контактите

Палмер: Прогресот на С. Македонија е пример кој треба да го следат и другите лидери од Западен Балкан

user4