МАКЕДОНИЈА

Филипче: Бројот на тестови се намалува затоа што бројот на лица за кои се сомневаме дека се заболени од КОВИД-19 е сѐ помал

Бројот на тестови се намалува затоа што бројот на лица за кои се сомневаме дека се заболени од КОВИД-19 е сѐ помал, објави вечерва министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

– Епидемијата се стишува, како што и очекувавме во овој период. Со олабавување на мерките треба да спречиме голем број на ново дијагностицирани пациенти. Затоа олабавувањето ќе оди постепено, со препораки, со задолжително носење на маски, на одржување на дистанца – само на тој начин епидемијата ќе ја држиме под контрола, наведува Филипче во објавата.

Поврзани вести

Дендиас: Европската перспектива на С.Македонија и Албанија треба да се охрабри

ВО ЖИВО: Прес конференција на министерот Филипче

Не очекуваме поголем наплив на нови пациенти за прием во болниците, вели Филипче

ТДП ќе коалицира со СДСМ на изборите

Каков тип лекови за рак има во Македонија?

Влатко Зорба

СДСМ: Мицкоски прво треба да ги научи протоколите за заштита, а потоа нека глуми загриженост за економијата и за здравјето на граѓаните