МАКЕДОНИЈА

Филипче: Ги подобруваме условите во Клиниката за психијатрија

Министерот за здравство, Венко Филипче објави дека е исклучително е важно пациентите во Клиниката за психијатрија да имаат добри услови за престој, со оглед на тоа што дел од нив престојуваат и подолг временски период во клиниката.

„За првпат од отварањето на Клиниката за психијатрија во 1993 година, по 27 години, старите рѓосани кревети се заменети со 45 нови со удобни душеци. А за да можат пациентите да го поминат време и надвор на свеж воздух, на неколку локации околу Клиниката се поставени и нови клупи. Вложуваме во унапредување на условите во здравствените установи за подобри здравствени услуги за пациентите и подобри услови за работа за здравствените работници“, соопшти Филипче.

Исклучително е важно пациентите во Клиниката за психијатрија да имаат добри услови за престој, со оглед на тоа што дел…

Gepostet von Венко Филипче am Sonntag, 26. Juli 2020

 

Поврзани вести

Рестрикции ќе има само доколку е потребно, во ноември можно е враќање во школите и на други одделенија

Берта Китинска

М-НАВ: 2019 година е многу успешна година со остварен рекорден број на летови на годишно ниво

Никола Поповски

Пендаровски дел од онлајн настава на ученици од Општина Могила (ВИДЕО)

Берта Китинска

Кабинетот на Груби се огласи: Веб страницата на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците моментално се обработува

Казнети 359 лица за неносење маски

Берта Китинска

Закажана седница за утре во 11 часот, ќе се бираат потпретседатели на Собранието