МАКЕДОНИЈА

Филипче: Грижата за себе во исто време е и грижа за тебе, да бидеме одговорни!

Министерот за здравство Венко Филипче, уште еднаш упати апел дека треба да се почитуваат мерките и да се носи маска.

„Носам заштитна маска затоа што водам грижа за моите најблиски – семејство, колеги и пријатели. Затоа што секој од нас има одговорност да се грижи и за здравјето на тие околу себе. Грижата за себе во исто време е и грижа за тебе. Апелирам на почитување на мерките без исклучок! Само преку носење маска, често миење на рацете и одржување физичка дистанца можеме да го намалиме ширењето на вирусот. Да бидеме одговорни!“, изјави министерот Филипче.

Поврзани вести

ЕУ донира над 90 милиони евра на годишно ниво за поддршка на национални реформи во различни сектори

Влатко Зорба

Заев: Ако има договор денес или утре, рано во понеделник Парламентот ќе го добие Законот за ЈО

Александар Тодески

Медицинската сестра Маја денеска доби посебно признание од министерот  за здравство

Берта Китинска

Над половина од 66-те новолиценцирани лекари сакаат да работат со Ковид-пациенти

Апелација: Отфрлена жалбата за притворот на Боки 13

Ивана Рамаданова

Маричиќ за историските поглавја со Бугарија: Имате личности и во европската историја на коишто полагаат право повеќе држави

Никола Поповски