МАКЕДОНИЈА

Филипче: Мајките кои се суспектни или Ковид-19 позитивни можат безбедно да ги дојат своите бебиња

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук упати совет до мајките кои суспектни или COVID-19 позитивни и кои ги дојат своите бебиња.

-Мајките кои се суспектни или COVID-19 позитивни можат безбедно да ги дојат своите бебиња, треба и пожелно е, бидејќи ако се престане со доењето, ќе се намали и количеството мајчино млеко, а со тоа и заштитните фактори коишто ги содржи.Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори, напиша Филипче.

Поврзани вести

Пендаровски: Велигден во вашите домови да донесе мир, верба и храброст за да го издржиме овој тежок период  (ВИДЕО)

Берта Китинска

Во Гинеколошката болница во Чаир годинава извршени 2.511 породувања

Влатко Зорба

Пратеничката Смилеска позитивна на коронавирус

Берта Китинска

Обвинителен предлог за новинарот Златев за оддавање службена тајна

Возете внимателно, снег на Шапка, Буково, Пелистер и Пресека

Никола Поповски

Николовски на презентација на проект „Проценка на ранливост од корупција во политиките и постапките за вработување“

Александар Петровски