МАКЕДОНИЈА

Филипче: Нови поликлиники ќе има во Ѓорче Петров, Бутел, Карпош, Аеродром и Ново Лисиче

Нови поликлиники ќе добијат населбите Ѓорче Петров, Бутел, Карпош, Аеродром и Ново Лисиче, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по одбележувањето на Светскиот ден на срцето.

Свесни сме, посочи тој, за проблемот на жителите на Бутел и не само на Бутел, туку и во повеќе скопски општини.

– Увидовме дека овој систем на поставување модуларни амбуланти е добар и квалитетен и прилично евтин и во таа смисла се направи план, нешто за што сега и во овој момент имаме буџет, а тоа е да се заменат повеќе постојни амбуланти во Скопје, рече Филипче.

Поврзани вести

Град Скопје: Седи дома и освои 100 евра

Таравари: Здравствената ситуација е хаос, ако тестираме 10 000 граѓани ќе имаме 1600 позитивни

Никола Поповски

Пола Скопје без вода поради голем дефект

Владата ги одобри проектите за брз автобуски превоз во Скопје и за реконструкција на Универзалната сала

Никола Поповски

Манчевски: Следната недела ќе имаме функционална извршна власт

Берта Китинска

МЗ: Нови 66 случаи, пациентка која почина пред 2 дена била позитивна на вирусот

Берта Китинска