МАКЕДОНИЈА

Филипче: Патниците кои доаѓаат од критичните региони да се придржуваат до препораките во упатството

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Апелираше патниците кои доаѓаат од критичните региони да се придржуваат до препораките во упатството, односно доколку почувствуваат некои од симптомите, да не шетаат по здравствените установи, туку да се јават на телефонските броеви на Институтот за јавно здравје.

– Со цел да не шетаат по здравствените институции, тие патници кои во моментот немаат никакви симптоми, а може да се во инкубациски период и кај кои евентуално по неколку дена се јават симптоми, да се јават на еден од телефонските броеви на локалните центри за јавно здравје и на Институтот за јавно здравје за да може тим соодветно опремен да ги посети во нивните домови, рече Филипче.

Додаде дека има сосема доволна количина на потребен материјал, односно оти располагаат со околу 40 илјади маски и 10-тина илјади мантили и скафандери, но оти се подготвува и набавка на дополнителен број.

Филипче уште еднаш апелираше да не се патува во критичните региони без итна потреба, а на денешната седница на Влада ќе се разговара за откажување на сите планирани патувања во Европа организирани од страна на државните институции.

Поврзани вести

Чулев: Изјавата на Ангеловска е уште еден доказ за негрижата на Владата за вработените во МВР

МВР со детали за пукањето врз Борис Мутков-Фантом, едно лице е приведено

Коевски: Оваа година има најмалку запишани бруцоши на Правниот факултет

Берта Китинска

Средба на премиерот Заев со пратеници од Албанија

ГАЛЕРИЈА: Герила акција на плоштад – прислушување никогаш повеќе!

Влатко Зорба

Тортевски: ВМРО-ДПМНЕ ги гледаат обвинителите од СЈО како непријатели

Viktor Jovanov