МАКЕДОНИЈА

Филипче: Полициски час нема да има на ниво на држава

Според министерот за здравство, Венко Филипче, најризичен период кој следува со коронавирусот е месец јануари.

„Јануари е периодот кога ќе заврши циклусот од два месеца кога луѓето ќе бидат затворени, односно ќе има интензивна комуникација во затворени простории. Исто така планираме ширење на стратегијата, во однос на тестирањето, со еден вид масовно тестирање, преку новите тестови кои ќе се набават“, изјави Филипче.

Тој е категоричен дека полициски час нема да има на ниво на држава, без оглед на епидемиолошката слика.

„Можеби само во одредени општини или населби, но казни за неносење маска мора да има, бидејќи за него е неприфатливо да не се почитуваат мерките“, заклучи Филипче.

Поврзани вести

Науновски: ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби традиционалните гласачи поради негативната изборна кампања

Заев: Го разбирам Ахмети зошто мора да оди со таква политика, ги знам среќните околности во неговите очи

Донација од 100 таблети за деца од социјално загрозени семејства во Скопје

Влатко Зорба

Велес: Излезност до 15 часот од 35,86 отсто

Бухова во самоизолација 14 дена, имала контакт со заразено лице

Влатко Зорба

Богоевски: Сите ние ги живееме последиците од неодговорноста на мала група луѓе