МАКЕДОНИЈА

Филипче: Поради преземените мерки, очекуваме пикот да биде благ

Проценката за бројка на заболени до каде би можело да се стигне варира и има различни прогнози, посочи министерот за здравство, Венко Филипче.

„Најбитно од се е пикот на болеста, бројката на заболени да не дојде нагло. Секоја епидемија, кажав има крива. Колку е таа поблага, а со мерките кои ги имплементираме, согласно искуствата, очекуваме да биде многу блага, што значи дека може тоа здравствениот систем тоа да го апсорбира. Вирусот е тука, имаме систем на ширење, не е тоа само кај нас, тоа е насекаде во светот, но овие мерки се со цел да може ударот од пациенти да се прими поблаго“, рече Филипче.

Министерот посочи дека колку пикот дојде поостро, понагло, толку поголеми проблеми прави на здравствениот систем.

Поврзани вести

Ќе се испитува дали полициските службеници постапиле според процедурите во Струмица

Влатко Зорба

Активни се 178 случаи во Скопје: Познати од кои населби се новозаразените

Пендаровски: Станувајќи 30-та членка на НАТО ќе биде загарантирана безбедноста и сигурноста на Северна Македонија

user4

Војниците кои се враќаат од мисии во странство ќе бидат во карантин

Влатко Зорба

Спасовски: Општината Гази Баба е пример како ние градиме, а ВМРО-ДПМНЕ мислеше само како да краде

СОНК реагира на неисполнувањето на договорот за зголемување на платите во високото образование

Берта Китинска