МАКЕДОНИЈА

Филипче: Само ако лично се заложиме постепено ќе го вратиме животот во нормала

Министерот за здравство Венко Филипче информираше за моменталната состојба на заразени на Ковид-19 во земјава, вкупно број на заразени се искачи на 1421, бројката на оздравени пациенти е 589, на починати е 71 , а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 761.

-Направивме многу изминатиов период со воведување на мерките. Целта на трансмисија е под еден со сите мерки ја израмнивме кривата имаме линеарно ниво, само ако лично се заложиме и ги почитуваме мерките постепено ќе го вратиме животот во нормала, изјави Филипче.

Поврзани вести

Заев: Продолжуваме со реформи за уште повеќе аргументи на ЕУ

Ивана Рамаданова

Северна Македонија празнува 29 години од независноста

Берта Китинска

Шабани: ДИК во попладневните часови ќе ги соопштени конечните неофицијални резултати од изборите

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст

Богоевски: Каде пишува во Уставот дека Македонците се сопственици на оваа држава?

Никола Поповски

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за состав на нова Влада