МАКЕДОНИЈА

Филипче: Стоп за стигматизација!

„Кризите се време кога човечноста е ставена на тест. Ниту заболените од коронавирусот, ниту нашите сограѓани сместени во карантин не треба да бидат стигматизирани“, пишува министерот за здравство Венко Филипче.

„Не смееме да дозволиме. Ова е можност да се развиеме како општество, да ги надминеме стигмата и поделбите, да се обединиме во хуманоста и да покажеме дека можеме подобро“, додава тој.

Поврзани вести

Измамничка шема со лажни сообраќајки: Ги лажеле дека нивни роднини прегазиле дете и им одзеле пари

Никола Поповски

Османи и Ѕуо потпишаа донација од Кина за 104 амбулантни возила

Заев: Почитувањето на неизнасилено градење мора да биде составен дел на урбанизмот

Александар Петровски

Нови 8 лица починаа од корона во земјава

Влатко Зорба

Мицевски: Џафери одма да ја закаже седницата за распуштање на Собранието

Александар Тодески

Мицкоски: Постои внатрепартиска дебата за намалување на бројот на вицепремиери ако дојдеме на власт