МАКЕДОНИЈА

Филипче: Ваквиот есенски бран беше очекуван и најавуван

Во гостувањето на Топ Тема, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека е очекуван ваквиот есенски бран.

-Растот на нови случаи го предвидувавме и укажувавме дека може да се случи уште во летните месеци впрочем не само ние го очекуваа сите земји и гледаме сега дека има илјадници нови случаи во тие земји . По попуштањето на рестриктивните мерки на крајот на пролетта имавме некакви протоколи и рестриктивни мерки тие никогаш не беа повлечени.

Очекувавме ваков бран затоа што прво луѓето се вратија од годишните одмори, започнаа на своите работни места, поголема концентрација на луѓе во затворени простории, очигледното прекршување на мерките доведе до ваква ситуација.

Еден од најважните параметри кои ние го пратиме е капацитетот на болниците и во таа смисла како ги спремаме и со кој кадар.

Знаевме дека ќе се соочиме со есенски бран ги пуштивме градинките, училиштата не ги отворивме веднаш за да видиме во другите земји како ќе бидат бројките, рече Филипче.

Поврзани вести

Ауреску: Ја поддржуваме одлуката за отворање на преговорите со С.Македонија и Албанија

Берта Китинска

Даниелсон до Заев: ЕК останува на својата безусловна поддршка за старт на преговорите со Северна Македонија

Влатко Зорба

Заев: ЕУ знае дека нашето место е во европското семејство

user4

Се кажуваат имиња, куќи, згради: Граѓаните со предрасуди кон заболените од коронавирусот

Берта Китинска

Најнов биланс: 35 заразени и 5 смртни случаи, рекордни 1120 тестирања

Никола Поповски

Битиќи на средба со Македонско-турската стопанска комора: Мерките од четвртиот сет се креираат во координација со сите засегнати страни

Никола Поповски