МАКЕДОНИЈА

Финска ги заострува мерките поради авионот со заразени лица од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патници од одредени земји со висок ризик, откако 24 од 157 патници кои пристигнаа од Скопје, се тестирани позитивно.

„Доброволно тестирање беше спроведено во саботата на аеродромот Турку во Финска за сите патници кои пристигнуваат од летот од Скопје, откако властите открија дека двајцата главни извори на новиот коронавирус во Финска се летови од Северна Македонија и Букурешт“, рече министерот. за семејните и социјалните услуги Криста Куру пред новинарите, додавајќи дека станува збор за „епидемија на Балканот“.

Задолжителен двонеделен карантин и можно тестирање на коронавирус по пристигнувањето во Финска ќе се применуваат за секој кој пристигнува од земји кои имаат повеќе од 8 до 10 нови случаи на 100,000 жители во последните 14 дена, соопштија властите.

Во моментов, правилото важи за повеќето земји во светот, освен за 25 земји, како што се Италија, Јапонија, Грција и Норвешка, каде што инфекцијата е сè уште мала. Минатата недела, бројот на заразени во Финска беше 2 до 3 на 100,000 жители за 7 дена, а до понеделник беа потврдени вкупно 7.601 случаи и 333 смртни случаи.

Поврзани вести

Директорката на Кумановската болница позитивна: „Имунитетот попушти после 5 месеци борба со коронавирусот“

Владиниот лирџет на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност и по процедурите безбедно слетал

Влатко Зорба

Комисија за заразни болести: Училиштата, градинките и универзитетите ќе се затвараат во следниве две недели

Каков отпад најмногу се рециклира во земјава?

Влатко Зорба

Во Уредбата се предвиден и глоби: Приредувачите на онлајн обложување ќе се поврзат со информацискиот систем на УЈП

Берта Китинска

Германскиот министер за Европа му ја честиташе победата на Заев: Добра вест е што изборите беа спроведени без проблем