ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Приврзок Јустиција во „Сваровски“ кутија пред судовите, на местото на Ќосето

„Сваровски“, е најновата уметничка инсталација, која осамна пред палатата на правдата во Скопје, на местото кадешто порано стоеше споменикот на Ќосето.

Во луксузна кутија за накит „Сваровски“, божицата на правдата е претставена како приврзок, накитена со кристали.

Ова е најнова во серијата вакви акции, со кои непознати активисти на оригинален начин изразуваат политички ставови, поврзани со актуелната полтичка ситуација во земјава во предизборието.

Претходно, деновиве граѓаните имаа можност да видат кафез со „Заробена држава“ на улица Македонија, а на плоштадот на главниот град беа поставени џиновски телефон и уво, со кои се потсетуваше на прислушувањето на над 20.000 граѓани во времето на Груевски.

Поврзани вести

Ултразвучен апарат за преглед на деца од сите возрасти за Клиниката за детски болести

Влатко Зорба

Чулев демантира дека имало апсења на полицајци од неговиот тим

Берта Китинска

Трамп го покажа Индексот за глобална здравствена безбедност: Северна Македонија „доволно подготвена“ за борба со епидемии

Никола Поповски

Здрава храна и заштитна опрема за медицинскиот персонал на Инфективна од „Виталиа”

Пендаровски: Очекуваме датум за преговори, не постои друга алтернатива за државата

Влатко Зорба

Канческа-Милевска вели дека не учествувала во преговорите за законот за ЈО

Stefanija Kuzmanovska