МАКЕДОНИЈА

Ѓеорѓиески: УНЕСКО се задоволни што е започнато со делување и со отстранување на дел од објектите

Градоначалникот на Охрид, Константин Ѓеорѓиески во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик, вели дека статусот на Охрид во УНЕСКО нема да се промени.

-Ставот на УНЕСКО е дека тоа е еден од најкомплексните проблеми и препораки кои треба да ги исполниме и дека ќе треба да има и одредени законски интервенции. Меѓутоа, задоволни се што воопшто е започнато со делување и со отстранување на дел од објектите. Така да ќе продолжиме со соодветна динамика., изјави Ѓеоргиески.

Поврзани вести

Кога Ѓорчев е на власт не му смета Законот за канабис, а кога е во опозиција, тој е „многу опасен“

Пендаровски: Една од првите работи требаше да биде укинување на налудничавиот Закон за лустрација

Александар Тодески

По формирањето нова Единица за интервентна полиција, ќе се менуваат ознаките на униформите

Никола Поповски

Бројот на активни случаи изнесува 3.402, земјава подготвена за полошо сценарио наесен

Берта Китинска

Шекеринска ќе учествува на Минхенската безбедносна конференција

Stefanija Kuzmanovska

Почина поранешниот обвинител Славчо Станков