МАКЕДОНИЈА Политика

Германскиот министер за Европа му ја честиташе победата на Заев: Добра вест е што изборите беа спроведени без проблем

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот на Твитер му ја честиташе изборната победа на Зоран Заев и коалицијата „Можеме“ на вчерашните парламентарни избори во земјава, јави дописничката на МИА од Брисел.

– Честитки до Северна Македонија, Зоран Заев и Никола Димитров. Добра вест е што изборите беа спроведени без проблем, во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ, твитна Михаел Рот, чија земја претседава со Европската Унија до крајот на оваа година.

Поврзани вести

Џафери излезе од болница и утре ќе ја води седницата, велат од неговиот кабинет

Берта Китинска

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија

Stefanija Kuzmanovska

Милошоски за снимките: Фетаи најдобро знае дека Заев лаже

Влатко Зорба

Заев вечерва на соочување на „Само интервју“, Мицковски ја одбил поканата

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус

Влатко Зорба

Една недела нема нови случаи на коронавирус во Македонска Каменица

Влатко Зорба