МАКЕДОНИЈА

Гласањето на болните од Ковид-19 досега се одвива без проблеми, вели Филипче

Формирани се избирачките одбори со лекари за одвивање на изборниот процес кај болните од Ковид-19 и лицата во самоизолација, тие се снабдени со соодветна заштитна опрема, гласањето се спроведува и досега нема информации за какви било проблеми, изјави денеска во Свети Николе министерот за здравство Венко Филипче.

На ниво на цела држава денеска право на глас имаат 706 лица болни од Ковид-19 и во самоизолација, додека утре предвидено е да гласаат болните и немоќните чиј број изнесува 8.852, лицата во 13 Казнено-поправни установи и тоа 1.657 и шест внатрешнораселени лица.  Во 17 старски домови правото на глас ќе можат да го остварат 357 гласачи.

Поврзани вести

Касами: Нашиот предлог е избори во јуни

АА: Застапеноста и дениграцијата на Албанците во државните институции продолжува

Влатко Зорба

Пред седиштето на НАТО се подготвува поставување на македонското знаме (видео)

Берта Китинска

Висок одѕив во Скопје: Најголема излезност во Аеродром и Бутел

Апликација ќе открива дали сте биле во контакт со носител на КОВИД-19

Влатко Зорба

„Здравјето пред профитот“, средношколците и граѓаните протестираат пред Влада

Maja_Serafimova