МАКЕДОНИЈА

Го подготвуваме здравствениот систем за есенскиот бран на коронавирусот, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил соопшти дека се подготвува здравствениот систем за есенскиот бран на коронавирусот.

„Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид- центри“ во градовите каде веќе постојат општи болници и здравствени домови. Целта е да се обезбеди соодветен третман и тријажа на пациенти позитивни со ковид 19, без при тоа да се компромитира редовното работење на болниците и здравјето на другите пациенти“, напиша Филипче.

Поврзани вести

Спасовски: Денес го славиме Илинден за подобро утре на оваа и на сите наши идни генерации

Тортевски: Поднесовме кривична пријава против разрешениот реис по неговите закани

Берта Китинска

Даниелсон до Заев: ЕК останува на својата безусловна поддршка за старт на преговорите со Северна Македонија

Влатко Зорба

Филипче со апел: Колеги, не заборавајте да се грижите за себе во овој период!

Берта Китинска

Заев: Минималната плата ќе биде 20 илјади, просечната 34 илјади денари

Никола Поповски

Осуммина повредени при судир на комбе и автомобил кај Гостивар

Никола Поповски