МАКЕДОНИЈА

Гоце Чакаровски поднел оставка од функцијата Национален координатор за здравство

Националниот координатор за здравство во Владата, Гоце Чакаровски, си поднел оставка од функцијата, а како што е наведено во решението кое било донесено на владината седница одржана на 22 мај, поранешниот заменик-министер за здравство сам побарал да биде разрешен.

Функцијата на Чакаровски ќе заврши на 31 мај, а решението е веќе објавено во Службен весник.

Инаку, тој беше заменик за здравство до јуни 2018 година, а потоа стана Национален координатор за здравство како дел од владината реконструкција.

Поврзани вести

Пратениците од Беса на средбата за законот за јавното обвинителство

Stefanija Kuzmanovska

Османи: Овој пик на вирусот е последица од лажните вести коишто го злоупотребија заморот на граѓаните

Мицкоски: СДСМ ја подвитка кичмата за овие три години

Се работи на идентификување на двајца администратори и двајца модератори на групата „Јавна соба“

Stefanija Kuzmanovska

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат обвинителите Стефанова и Рустеми

Никола Поповски

Беса со свои претставници во Избирачките одбори на предвремените парламентарни избори

Stefanija Kuzmanovska