МАКЕДОНИЈА

Границите со соседните земји остануваат отворени, вели Филипче

Ги анализираме епидемиолошките анкетите и нема трансмисија на вирусот од странски граѓани. Проблемот е на локално ниво и локална трансмисија на вирусот, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање дали е можно повторно затварањ на границите со Косово и останатите соседни земји.

Претседателот пак рече дека на денешниот состанок не станало збор за прогласување на нова Вонредна состојба и дека сепак за тоа би требало да одлучи Собранието.

Поврзани вести

Заев со премиерите и претседателите на земјите-членки на НАТО на средба со Елизабета Втора

Александар Тодески

Пукање и пресметка со ножеви во Батинци: Еден убиен, тројца повредени

Донација од 200 прехранбени пакети во Банка за храна Кавадарци од фамилијата Заеви

Stefanija Kuzmanovska

Посветено ќе работиме на негување и промоција на бошњачката култура и традиција, вели Пендаровски

Берта Китинска

ДКСК ќе расправа за патните трошоци на пратениците

Stefanija Kuzmanovska

Пред нас е најдолгиот полициски час

Берта Китинска