Хроника

Две лица уапсени во Свети Николе не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство – Свети Николе до надлежниот основен суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против пет лица кои во изминатиот период при прогласена епидемија на опасната заразна болест „COVID 19“, не постапиле по определените мерки за нејзино сузбивање или спречување. Во одделни кривично правни настани со своите дејствија сториле кривично дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од чл.206 став 1 од Кривичниот законик.

Тројца од обвинетите пристигнале во земјава од држави со среден и висок ризик за ширење на коронавирусот и согласно мерките биле должни во период од 14 дена да не го напуштаат престојувалиштето што го пријавиле како место каде ќе ја спроведат задолжителната самоизолација. Иако на граничните премини на кои оствариле влез во земјава, потпишале изјави за самоизолација, ги напуштиле наведените адреси и оствариле контакт со други лица.

Двајца од обвинетите (21 и 19 години) не почитувајќи ја Одлуката на Владата на Македонија, со која со цел спречување на ширење на заразната болест, се воведува забрана на движење на подрачјето на Македонија во временскиот период од 21:00 часот до 06:00 часот, ноќеска во 02:20 часот во ПМВ „СУЗУКИ СВИФТ“ без регистерски таблички биле пресретнати од страна на полициски службеници од ОВР Свети Николе и лишени од слобода.

Со своите дејствија сите обвинети го сториле кривичното дело што им се става на товар за што обвинителството побара судот да им изрече парична казна во висина од 98 дневни глоби и тоа за еден од обвинетите во висина на една дневна глоба од 10 евра или вкупна вредност од 60.270,00 денари, а за останатите во висина од 20 евра за една дневна глоба или во вкупна вредност од по 120.540,00 денари.​

Поврзани вести

Дваесет сообраќајки за 24 часа, пешак и возач тешко повредени

Без повредени при опожарено возило во движење на стариот пат Тетово-Скопје

Двајца повредени во сообраќајка на патот Тетово-Скопје

Александар Тодески

Камчева: Катица ми се закани дека има моќ и може многу други случаи да му отвори на мојот маж

Влатко Зорба

Кривична пријава против десет вработени во поштата во Чаир за проневера во службата и фалсификување службена исправа

Играјќи се со воздушна пушка, повредил шестгодишно девојче