Хроника

Казнети 160 мотоциклисти, се вози без дозвола, кациги и без регистрација

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна безбедност, во координација со организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот на територијата на Република Северна Македонија на 05.08.2020, во периодот од 17.00 до 23.00 часот, спроведе републичка акциска контрола за откривање и санкционирање на прекршоци сторени од учесници во сообраќајот кои управуваат мотоцикли, соопштија од МВР.

Во текот на контролата се констатирани 160 прекршоци кај оваа категорија учесници во сообраќајот, односно 31 учесник управувале мотоцикл пред да се стекнат со право за управување (без возачка дозвола), седум учесници управувале со измината важност на регистрација на мотоциклот, пет учесници управувале со нерегистрирани мотоцикли, 94 учесници не користеле заштитен шлем (кацига), а констатирани се и 23 други прекршоци направени од страна на оваа категорија учесници во сообраќајот.

Поврзани вести

Oткако почнаа рестриктивните мерки: Самоубиство во Штип поради коронавирусот

МВР со детали за хеликоптерската несреќа

Берта Китинска

Пијан охриѓанец влегол во Охридското Езеро и се удавил

Тешка сообраќајка кај Маврово: Повредени шест лица меѓу кои и деца

Берта Китинска

МВР го документирала случајот со постот на Тричковски и го информирало Обвинителството

Влатко Зорба

Снаа била физички нападната од свекрвата, а сопругот и се заканувал

Влатко Зорба