Хроника

Отстранети 28 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Вкупно 28 возила се отстранети со специјалните возила „пајак“ од јавните површини на Град Скопје во текот на изминатата недела поточно од 20 до 26 овој месец. Единаесет од нив се отстратени од зонските паркиралишта, а останатите 17 по налог на сообраќајната полиција по разни основи за непрописно паркирање.

Во истиот период контролорите на зонските паркиралишта санкционирале 107 возила поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 11 возила се отстранети со „пајак“ службата поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а возилата да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

– Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка, велат од Град Скопје.

Поврзани вести

Десет кривични пријави за лица во карантин во охридски хотел кои излегувале и недолично се однесувале

Го погодил заскитан куршум додека бил на лов

Полицијата пронајде дрога кај повеќе лица

Влатко Зорба

Скопјанец обвинет за кражба од автомобил „Мицубиши“ во сопственост на АД МЕПСО

Stefanija Kuzmanovska

ВИДЕО: Запалени неколку автомобили во Ново Лисиче

Берта Китинска

Куршум завршил на избирачко место додела се броеле гласови

Никола Поповски