Категорија : Хроника

Хроника

Истражна постапка против Чеченец поради сомнение дека препродавал дрога

Stefanija Kuzmanovska
Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Република Чеченија, Руска Федерација, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично...
Хроника

Осумнаесетгодишник прободен со остар предмет на автобуска

Stefanija Kuzmanovska
Осумнаесетгодишникот Ш. М. од скопското село Чајлане вчера со убодна рана од остар предмет бил примен во Градската општа болница „8 Септември“ – Скопје. Како...
Хроника

ОЈО поднесе обвинение за злоупотреба во Агенцијата за филм

Влатко Зорба
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 3...
Хроника

Железничка несреќа кај велешко Ногаевци – еден загинат и четворица повредени

Берта Китинска
Едно лице загина и четворица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи попладнето меѓу патничко моторно возило и товарен воз на обележан премин меѓу...
Хроника

Тетовец со нож им се заканувал и ги малтретирал жената и трите малолетни деца

Берта Китинска
СВР Тетово поднесе кривична пријава против З.Ф.(42) од с.Палатица, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие при тепачка...
Хроника

Притвор и кривична за гевгеличанецот што мамеше пензионери

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против лице на возраст од 41 година, за сторени две кривични дела од продолжен вид – „измама“ и „злоупотреба...