Хроника

Приведено лице кое преку „Фејсбук“ се заканувал за поставени бомби на комбиња и автобуси

Во СВР Битола вчера околу 16.20 часот В.Т. управител на фирма за превоз на работници, пријавил дека преку социјалната мрежа „Фејсбук“ добил заканувачки пораки од профил на „Фејсбук“ на М.Ч. дека на комбињата и автобусите на фирмата имало поставени бомби и дека ќе бидат активирани.

Од полициски службеници биле извршени проверки, при што не биле пронајдени експлозивни направи, соопшти денеска МВР.

Во СВР Битола бил приведен З.Ѓ.(43) од ресенското село Болно, поради постоење основано сомнение дека е лицето кое ги упатувало споменатите закани.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Поврзани вести

Насилно влегол во нејзиниот дом и ја силувал

Претепана лекарка од итна помош во ноќен клуб во Битола

Расветлени три кривични дела поврзани со тешки кражби од возила

Александар Петровски

Нефи Усеини и брат му остануваат во притвор

Александар Петровски

Повреден затвореник во Идризово при напад со нож

Никола Поповски

БМВ излетало од патот, во автомобилот пронајдени мигранти, возачот побегнал