Хроника

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Таргет – Тврдина“ на СЈО што го презема во надлежност и натамошно постапување Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

На миниатото судење во вкрстено испрашување сведокот Зоран Верушевски рече дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што лидерот на СДСМ Зоран Заев ја предаде во Специјалното јавно обвинителство. Ексразузнавачот потенцираше дека мандатот на СЈО од тоа време до денес е со цел да се урне митот дека таа документација е сечена и лепена.

Случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“ се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на обвинението е Ленче Ристевска.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Биле прислушувани над 20 илјади граѓани.

Поврзани вести

„РИА Рејтинг“: Македонците трошат 37,8 отсто од приходите за храна

Влатко Зорба

Штипјанец заработи пријава поради трговија со дроги

Берта Китинска

СВР Тетово: Затворени 14 локали што работеле спротивно на владините мерки

Влатко Зорба

ОЈО Гостивар: Мерка притвор за скопјанец за илегална набавка на хашиш масло и смола

Никола Поповски

Усеини претепал сограѓанин со кундак од пиштол

Жена пронајдена мртва во стан во Велес