Хроника

Санкционирани 14 пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин

Три лица се здобиле со полесни телесни повреди во две од вкупно шест сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки e причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција исклучила од сообраќај 13 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, четворица возачи кои возеле под дејство на алкохол, 11 возачи пред да се стекнат со правото на управување на моторно возило, четворица возачи почетници, како и 16 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и шест возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, двајца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, тројца возачи за неправилно престројување, 10 возачи за неправилно престигнување, девет возачи кои не носеле сигурносен појас и 17 возачи кои зборувале на мобилен телефон додека возеле. Санкционирани се и двајца возачи на мопед, мотор или мотоцикл кои не носеле заштитен шлем.

Санкционирани биле и 14 пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин.

Затекнати биле 87 непрописно паркирани возила, а со специјалното возило „пајак“ отстранети биле 73 возила.

Поврзани вести

Семејно насилство во Скопје: Jа претепал до смрт, па ja излажал полиција дека и се слошило

Скопјанец не почитувал самоизолација, следува казна од 2.000 евра

Безживотно тело на маж пронајдено во водите на Охридското Езеро

Наместо во изолација Македонка од Швајцарија се прошетала низ Охрид

Кривична пријава против полицаец за злоупотреба на службената положба

Никола Поповски

Приведени татко и син имале марихуана, оружје и муниција во нивниот дом и возилото

Влатко Зорба