Хроника

Судењето за „ТНТ“ одложено за 20 јануари поради здравствената состојба на обвинетиот Трајковски

Судењето за уривањето на комплексот „Космос“ е одложено за 20 јануари откако новиот состав на судечкиот совет го прифати барањето на одбраната за одложување на рочиштето поради здравствената состојба на обвинетиот Тони Трајковски.

Предметот го води судијата Огнен Ставрев, а застапник на обвинението е Бурим Рустеми од ОЈО Куманово.

Првото рочиште за судењето за „ТНТ“ се одржа на 24.01.2018 година, но поради истекот на мандатот на еден од членовите на судечкиот совет процесот се врати од почеток.

За делото обвинети се повеќе лица меѓу кои екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и тогашниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, додека во отсуство му се суди на поранешниот премиер Никола Груевски.

Поврзани вести

Кандидат за амбасадор признал дека ја изневерува сопругата таа го прободела со нож

Санкционирани 419 граѓани поради неносење лична заштита на лицето

Влатко Зорба

Кај кавадарчанка пронајдена марихуана и хероин

Никола Поповски

Приведени две лица за издржување затворска казна

Берта Китинска

Во товарен воз на Табановце откриени четворица мигранти од Авганистан

Stefanija Kuzmanovska

Уапсен полициски службеник, одбил да се идентификува и се однесувал агресивно

Александар Петровски