Хроника

Жена од Штип место во изолација шетала по маркети

Основното jaвно обвинителство Штип поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози за две лица кои не ги почитувале здравствените прописи и непостапиле според здравствени прописи за време на епидемија.

Едно од обвинетите лице, 68-годишна штипјанка, со решение на Државниот санитарен и здравствен инспекторат била должна да почитува мерка за самоизолација започнувајќи од 23 март. Но, на 2 април го напуштила престојувалиштето каде требало да биде во самоизолација и отишла да пазари во маркет.

Вториот обвинет, со возило се движел низ градот иако во сила бил полицискиот час, воведен со одлука на Владата за да се сузбие ширењето на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот. Обвинителството со предлозите за издавање казнени налози побара од судот на двајцата обвинети да им изрече парични казни во износ од по 100 дневни глоби, секоја од нив во висина од по 20 евра во денарска противвредност.

Поврзани вести

Поради неносење маска 617 казни

Влатко Зорба

ОЈО побара парична казна за лекар кој не ги почитувал здравствените прописи во Кавадарци

Еден пешак се здобил со тешки телесни повреди во Скопје

Приведен гостиварец што плаќал со фалсификувани евра

Влатко Зорба

Тешко повреден велосипедист во сообраќајка во Скопје

Никола Поповски

Талат Џафери ќе сведочи на судењето за организаторите на 27 април

Александар Петровски