МАКЕДОНИЈА

Хуманост на дело: Донација на нашинец од Швајцарија за социјално ранливите граѓани на Општина Дебрца

Жител на село Лешани со привремена работа во Швајцарија донираше 150 пакети наменети за социјално загрозените семејства во општина Дебрца.

Лешанецот Александар Голабоски денеска ја посетил Општина Дебрца каде ја предал донацијата, а покрај 150-те пакети за чија распределба ја задолжил Општината, обезбедил и дополнителни 60 пакети за селата Лешани и Арбиново.

Градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески изрази благораност за донацијата, истакнувајќи  дека преку општинските служби истата ќе биде доставена на оние на кои им е најпотребна. Тој најави дека од средства од буџетот на општината ќе бидат обезбедени дополнителни 150 пакети за социјално ранливите категории граѓани

Поврзани вести

Вработените од СЈО оставени без плати, најавуваат тужби и кривични пријави

Берта Китинска

Боки 13: Ќе штрајкувам со глад, се чувствувам како политички затвореник

Бебето родено во ГАК од мајка позитивна на КОВИД-19, нема коронавирус

Влатко Зорба

СДСМ: Западнат во очај и безидејност денеска Мицкоски ветува мерки што веќе се спроведуваат и даваат резултати

Никола Поповски

Манчевски: На ЕНЕР сите документи што ги подготвуваат институциите

20 евра казна за физички, 2.000 евра за фирмите кои нема да ја почитуваат мерката за задолжителна заштита

Берта Китинска