МАКЕДОНИЈА

ИЈЗ: Најголемиот дел од заразените со КОВИД-19 се од Чаир, Бутел и Гази Баба

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) соопшти дека од вкупно 1.226 заразени во државава, 658 се во главниот град Скопје, а најмногу заболени има во општините Чаир, Бутел и Гази Баба.

По општини активнио случаи Скопје заклучно со вчерашните случаи:

Чаир 152
Бутел 59
Гази Баба 58
Аеродром 53
Сарај 52
Центар 52
Карпош 40
Кисела Вода 29
Арачиново 23
Студеничани 18
Ѓорче Петров 17
Илинден 17
Шуто Оризари 12
Петровец 6
Чучер Сандево 3
Сопиште 2
(blank) 1

Поврзани вести

Пендаровски: Со над 80 часа карантин, Македонија спаѓа во групата на држаи со најригидни мерки

Берта Китинска

Мерко: Литијата во Струга го стави под знак прашање целиот труд на државата

Ацевски: Не сум ја нападнал мојата сопруга, ова е кулминација на серија невистини објавени против мене

Треба да се надминат разликите околу застојот со носењето закони во Собранието и во тој случај немаме проблем за одржување на изборите, вели Спасовски

Никола Поповски

Димитров: Убеден сум дека ќе победиме и ние и Албанија и Франција

Александар Тодески

Мицкоски: Молкот на премиерот е штитење на криминалот и корупцијата

Ивана Рамаданова