МАКЕДОНИЈА

ИВЗ: Џамиите се отвораат на 12 мај

Исламската верска заедница донесе одлука верските објекти, џамиите, за верниците да ги отвори на 12 мај. Одлуката е донесена на вчерашниот вонреден состанок на Ријасетот.

Џамиите беа затворени за верниците по воведувањето на мерките за превенција од ширење на вирусот Ковид-19 од страна на Владата.

Поврзани вести

Заев: Градење на заеднички ставови за препораките на Венецијанската комисија

Коалиција „Менуваме“: Комбиниран модел на настава за ученици со визуелен хендикеп

Чулев: Маж од Штип поткупувал сограѓани за да гласаат за СДСМ

Пендаровски повика на одговорност со цел да го заштитиме сопственото, но и здравјето на луѓето околу нас

Арсовски: Најголеми се шансите за формирање на Влада меѓу СДСМ и ДУИ

Спасовски: Кадрите во техничката влада се одлука на претседателот Заев