ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Избори 2020 низ фотографии: Под маски и на дистанца

Денеска, по десетти, граѓаните ќе ги избираат своите претставници во Собранието. Избирачките места првпат ќе бидат отворени два часа подолго, па наместо вообичаено од 7 до 19 часот, поради пандемијата со коронавирусот, правото на глас ќе може да се оствари до 21 часот.

Граѓаните во Македонија денеска гласаат во посебни услови, со маски на лицето и држејќи растојание меѓу себе.

Право на глас имаат 1 814 263 граѓани. Мал дел од нив, над 10 илјади, гласаа во изминатите два дена. Во понеделникот својот глас го дадоа 723 лица кои се позитивни на ковид-19 или се наоѓаат во изолација или самоизолација, а вчерашниот ден беше резервиран за над 9 000 граѓани од повеќе категории: болни и немоќни, сместените во домови за возрасни лица, осуденици и притворени.

ФОТО: Борче Поповски

Поврзани вести

По две години конечно затворено прашањето за промената на имињата на училиштата во Чаир

Сончево до 37 степени, од утре дестабилизација на времето

Никола Поповски

Извлекувањето на згурата од велешката Топилница кон крајот на декември

user3

Кумановскиот кризен штаб останува на барањата: 14-дневен контролиран карантин и воведување кризна состојба во Општината

Влатко Зорба

Трајковски за „Монструм“: Добив информација дека околу Велигден ќе се случи инцидент во кој треба да настрадаат невини луѓе

Влатко Зорба

Започна „Викенд без ДДВ“

Никола Поповски