МАКЕДОНИЈА

Излез од државата само преку ГП Деве Баир и ГП Аеродром Скопје

Граѓаните за излез од државата можат да го користат граничниот премин кон Бугарија – Деве Баир, без ограничувања, како и граничниот премин Аеродром Скопје, информира МВР.

– Нашите граѓани можат да остварат влез во Република Северна Македонија само на граничните премини Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и Аеродром Скопје. Странските државјани кои доаѓаат од високо и средноризични земји не можат да остварат влезат на ниту еден граничен премин, односно нивниот влез е забранет. Воедно, Министерството за внатрешни работи е активно вклучено во спровод и конвој на заглавените товарни возила во меѓуграничниот простор, соопшти МВР.

Оттаму посочуваат дека МВР во изминатиот период асистираше на Државниот пазарен инспекторат во спроведување на одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти и додаваат дека таквата асистенција ќе продолжи и во следниот период. Во таа насока, текот на вчерашното попладне

– СВР Скопје, вчера попладне во координација со Државниот пазарен инспекторат презеде мерки за затворање на седум локали во северниот дел од Скопје кои не ја почитуваат одлуката на Владата…. Упатуваме апел до сите граѓани строго да се придржуваат до препорачаните мерки и насоки усвоени од Владата во врска со спречувањето на ширењето на корона вирусот (Ковид-19), а сите правни и физички лица строго да се придржуваат до насоките на полициските службеници. Сите оние кои ги прекршуваат дадените препораки, ќе бидат санкционирани согласно член 205 и 206 од Кривичниот законик, порачуваат од МВР.

Поврзани вести

Спасовски: Предвремените избори нема да го пролонгираат ветингот во МВР

Ивана Рамаданова

Се прават проценки дали и во Куманово да се воведе карантин

Влатко Зорба

Филипче: Од епидемиолошки аспект состојбата со коронавирусот во земјава е стабилна

Берта Китинска

Заев на теренски увид на стартот на изградбата на патот од село Бутел до село Љуботен

Влатко Зорба

Менкиноски: Го разгледуваме предлог-законот за Јавно обвинителство, премногу е кратко времето

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ’рбетниот столб

Берта Китинска