МАКЕДОНИЈА

Јанкуловска е спроведена во затвор

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, добила упатен акт од судија за да биде спроведена да ја одлежи затворската казна. Според информации од МВР, таа веќе е донесена во затворот „Идризово, каде што ќе ја издржува казната од четири години.

Пред десет дена преку писмено соопштение Врховниот суд информира дека се донесени одлуки според кои се одбиени жалбите поднесени од страна на осудените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски во предметот „Тенк“ и ја потврдиле правосилната пресуда за предметот донесена од страна на Апелацискиот суд.

Таа првично беше осудена на шест години затвор од страна на судот во случајот „Тенк“ за набавката на блиндираниот Мерцедес.

Поврзани вести

Ахмети: Војната на ОНА е најзаслужна што денес оваа земја е членка на НАТО

Покачени пензиите за 722 денари – Царовска: Со ова добиваме просечната пензија оваа година да изнесува 15.500 денари

Никола Поповски

Чепреганов: Имам информации дека коронавирусот е создаден во лабораторија

МПЦ-ОА: Да се почитуваат мерките, а литургискиот богослужбен живот да се прилагоди на вонредната ситуација

Берта Китинска

Појаснување за новите ставки во сметките на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје бараат од УПМ

Stefanija Kuzmanovska

Работниците во јавниот сектор кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

Берта Китинска