МАКЕДОНИЈА Политика

Јовановиќ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат никаква интегративна политика

„Ако Мицкоски имал така важна платформа и политичка програма, мислам дека господинот Сафет Бишевац не е баш така наивен кога го вели тоа. Се разбира дека Мицкоски нема никаква интегративна политика“, изјави политичкиот аналитичар Ненад Јовановиќ за емисијата „Само вистина“.

„ВМРО-ДПМНЕ има едно мнозинство на гласачи што е автохтоно македонско, а ние другите, според нив, не сме Македонци. Ја гледате ли таа полализираност во етничка смисла. Морам да нагласам дека оваа влада со Заев го направи капиталниот чекор, а тоа е решавање на проблемот со Грција. Доволен е мал зрак на воздух и помирување за да почне државата да се движи напред“, вели Јовановиќ и дополнува дека оваа земја е врв на сите спинови и контра-спинови и пумпања во последните неколку години.

Поврзани вести

РКЕ: Денешното барање од ВМРО ДПМНЕ архивирано по стандардна процедура

Берта Китинска

Цаца Билјановска и официјално разрешена, Филипче назначил нова директорка на Кожно

Александар Тодески

Мицкоски: СДСМ да се извини на Мизрахи и ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба

Поделени 3.000 маски за повеќекратна употреба во поруралните делови во општина Карпош

МЗ: Нови 98 случаи на коронавирус, две лица починаа

Берта Китинска

Чулев: Прашајте го Спасовски дали има тонски запис од ПИ-мерките за „Рекет“

Александар Тодески