МАКЕДОНИЈА

Јовевски: Кривичните дела од кој е формиран предметот „Таргет-Тврдина“ нема опасност да застари

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски во 24 анализа потенцираше дека оние случаи кои застаруваат и смета дека обвинителството ги презема сите мерки за обезбедувањето на судење. Кривичните дела од кој е формиран предметот „Таргет-Тврдина“ нема опасност да застари.

„Ние не можеме и не треба сега да предложиме роковите на застареност да се продолжат. Во овие предмети треба и обвинителството и судовите да направат се да оневозможат процесните изигрувања на страна на странки кои сакаат постапката да се одлговлекува.“ – рече Јовевски.

Во врска со истрагата на плацевите на Водно, Јовевски потенцираше дека многу детали нема да изложува во интерес на истрагата, н вели дека обвинителството има сознанија и за други недвижности.

„Обвинителството презема дејствија во насока да се утврдат докази за тие недвижности и овие плацеви се замрзнати што значи е забрането нивно отуѓување и располагање. Тоа се однесува за недвижностите во Скопје. Обвинителството истражува и дуги околности во врска со овој случај и ќе видиме до какви факти и податоци ќе се дојде во текот на истраната постапка.“ – рече Јовевски.

Поврзани вести

Мицкоски: Ќе имаме историски најнизок рамен данок од 8%

Канческа-Милевска вели дека не учествувала во преговорите за законот за ЈО

Stefanija Kuzmanovska

За православните христијански верници почнува божикниот пост

Царовска: Граѓаните не смеат да останат без своите придонеси

Влатко Зорба

Препораки од др Жан Митрев за борбата против коронавирусот (видео)

Никола Поповски

Филипче: Целосно е реновиран третиот кат во Старата градска болница

Влатко Зорба