МАКЕДОНИЈА

Како функционира апликацијата StopKorona? (ВИДЕО)

#StopKorona е мобилна апликација на Министерството за здравство, која откако самите ќе ја спуштите во вашиот мобилен, евидентира дали сте биле во непосредна близина на лице заболено од КОВИД-19 во изминатите 14 дена.

Апликацијата може да се преземе од сајтот stop.koronavirus.gov.mk и веднаш треба да се активира Bluetooth.

Кога вашиот телефон ќе се најде во непосредна близина со телефонот на лице заболено од КОВИД-19 кое исто така ја активирало апликацијата, оваа информација со ваша дозвола се евидентира во здравствениот систем.

Поврзани вести

Во време на вонредна состојба: Се копа калдрмата во Старата скопска чаршија (ФОТО)

Влатко Зорба

Осумдесетгодишен старец силувал малолетно девојче во Велешко

Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

Заев: Испишавме историја, седнавме на иста маса со лидерите на најмоќните земји

Александар Тодески

МАПА: Ресен, Берово и Свети Николе без ниту еден случај позитивен на Ковид 19

Дескоска во разговор со новиот косовски министер за правда Селими: Очекуваме екстрадиција на Демири и Исмаиловиќ