МАКЕДОНИЈА Политика

Калеска Ванчева: Ретерирањето што го имаше Мицкоски за вонредната состојба е сосема небулозно

Пратеничката Снежана Калеска Ванчева од редовите на СДСМ, за отвореното студио на ТВ 24 изјави дека целата јавност веќе добро знае дека од самиот почеток на доаѓањето на чело на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски има ретерирања од првично изјавен став, за било кое прашање.

„Уште подобро кажано би било дека не научивме за ниту еден изграден цврст став на лидер на најголема опозициска партија и во овие три години тоа многу јасно се покажа по неколку клучни работи. На 18-ти март, Мицкоски во емисијата „360 степени“ изјави дека веднаш е потребна вонредна состојба и тогаш сите се согласија дека е потребна. Кај нас беше мултиплициран проблемот, со тоа што имавме техничка влада и имавме распуштено собрание. Ретерирањето што го имаше Мицкоски е сосема небулозно“, смета Ванчева.

Поврзани вести

Обединети за Македонија е за целосно укинување на прогресивното оданочување

Влатко Зорба

Рамадани за влезот во НАТО: Македонија конечно рамноправна со најголемите светски сили

Viktor Jovanov

Судската администрација на протест против одлуките на Судскиот буџетски совет

Влатко Зорба

Заев во Прилеп: Ќе има огромно покачување на пензиите

user3

Нови 445 случаи на коронавирус, девет лица починаа, 194 се оздравени

Поради зголемениот број на новозаразени: Дебар бара во градот да се пратат еден пулмолог и еден инфектолог