МАКЕДОНИЈА

Казнети 1068 граѓани за неносење маски

Мерката за неносење лична заштита на лице ја прекршиле 1068 граѓани во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија.

На 125 лица им се издадени решенија за изолација, а 167 потпишале изјави за самоизолација, соопштија денеска од МВР.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што е утврдено дека едно лице не ја почитувало мерката за самоизолација.

Поврзани вести

Муслиу: Тоа што сум сниман од УБК е забегана работа, сигурно има и други луѓе од мој профил со иста судбина

Конгресот на ДУИ ќе се одржи на 21-ви декември во Скопје

Влатко Зорба

МВР: Казнети 620 лица за неносење заштитна маска

Со реформите на СДСМ невработеноста падна на историски најниски 17.1 отсто

ДИК е ненадлежна да одлучува за барањата на Чулев

Никола Поповски

Ако сакаме во ЕУ, мора да бидеме правна држава, смета претседателот

Елена Даскалова