МАКЕДОНИЈА Политика

Колев: Ние зборуваме за нешто прагматично и логично, прогресивен модел за помагање на луѓето

Петар Колев, претседател на ГДУ и носител на ИЕ3 во дебатата на МРТВ изјави дека нашите граѓани треба да знаат дека со моменталните трошоци во буџетот не може да се пополни дупката во него.

„По реформата на администрацијата од врвот, во буџетот ќе останат средства за намалување на давачките и даноците. Не би сакал да зборувам за рамковните вработени но ние сме можеби единствента земја во Европа која дава плата на луѓе што не одат на работа. Ние зборуваме за нешто прагматично и логично. Прогресивен модел за помагање на луѓето. Владата ја поддржа олигархијата, помогна кладилници, коцкарници и големи фабрики но ги заборави таксистите, занаетчиите и малиот и среден бисзнис. Што направивме ние? Ги помогнавме фирмите со голем капитал и возни паркови кои чинат милиони евра а ги заборавивме малите и средните бизниси. Секој кој што вели дека до економски раст може да се дојде со помагање на олигархијата лаже. Во основата на развојот на економијата стојат малиот и средниот бизнис“, смета Колев.

Поврзани вести

Заев: Дака дал пари на претходната власт

Никола Поповски

Хотел во центарот на Скопје е ставен во карантин, има сомнежи за заразен со коронавирус

Влатко Зорба

Кузеска: Европската перспектива на државата е препознаена, вклучени сме во финансиска рамка на ЕУ

Безбедноста на граѓаните на интернет ќе се зголемува со повеќедимензионална соработка на институциите

Се бара казна од 5.000 евра за штипјанец кој не ја почитувал мерката задолжителна самоизолација

Влатко Зорба

Бочварски и Георгиевски донираа храна за ранливите категории на граѓани во Гази Баба