МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот најбргу се шири во овие три скопски општини

Денеска се регистрирани  48 нови случаи на ковид-19 од кои 20 се од Скопје.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

• Чаир – 57

• Гази Баба – 77

• Аеродром – 107

• Карпош – 86

• Центар – 97

• Кисела Вода – 78

• Ѓорче Петров – 52

• Бутел – 30

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 9

• Сарај – 11

• Арачиново – 7

• Илинден – 28

• Сопиште – 2

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 7

• Зелениково – 2

• Странец – 7

• Нераспределен-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17674, бројката на оздравени пациенти е 14642, на починати е 729, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2303.

Поврзани вести

Балерината Стефанија Гаштарска е првата Македонка кој стана дел од Бољшој театарот

Владата на седница поништи пет нови распоредувања во МВР

Александар Тодески

Регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјава

Влатко Зорба

Рускоска: Новите „бомби“ ги пуштивме на затворено рочиште на „Рекет

Александар Петровски

Во полициска акција во струшкиот регион пронајдено големо количество оружје

Твитер реакции: Пронајден е начинот како да се задржат сите во Македонија – нема пасоши

Берта Китинска