МАКЕДОНИЈА Политика

Костадинов избран за претседател на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата

Костадин Костадинов од СДСМ е избран за претседател на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Заменик-претседател во Комисијата ќе биде пратеникот од СДСМ, Мухамед Зеќири.

Останати членови на Комисијата се следниве пратеници: Горан Мисовски, Јован Митрески, Фаница Николовска, Фадил Зендели, Мерита Колчи – Коџаџику, Арбен Зибери, Антонијо Милошоски, Александар Николоски, Дафина Стојаноска, Игор Јанушев, Никола Мицевски и Сурија Рашиди.

Новиот комисиски состав доби поддршка од 90 гласа „за“.

Поврзани вести

Нов протест на кичевци против поскапувањето на електричната енергија

Влатко Зорба

Заев: Оваа година Велигден наместо во храмовите го прославуваме дома, во кругот на семејството

Берта Китинска

Градот Цетиње ја доби наградата Globallocal

Влатко Зорба

Левица: Цела година Антикорупциската одбива да отвори предмет против Еролд Муслиу

Александар Петровски

Муцунски нов меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба

МВР: Граѓаните да не се организираат за групно следење на натпреварот со Косово

Берта Китинска