МАКЕДОНИЈА Политика

Костовски: Политичкиот прогон мора да запре

Имам прилика вечерва да говорам во очи на можеби најголемиот македонски национален празник основањето на ВМРО,рече пратеникот Дарко Костовски од протестот на ВМРО –ДПМНЕ.

Практично организацијата ВМРО или уште поточно македонскиот народ, уште во 1893 година поставиле една идеја, идеја за слободна Македонија, повторувам идеја за слободна Македонија.

Верувам дека целата македонска јавност е уверена дека во последниот период, особено периодот од кога СДСМ е на власт оваа држава не е ниту малку слободна. Државата е запоседната или заробена од малкумина политичари кои што се криминогени и едноставно работат за да ја подобрат почвата за криминалците и криминалот.

Вечерва сме на протест пред Владата на Република Македонија, против криминалот, против невидената корупција од огромни размери и исклучително против политичкиот прогон кој што се случува во Македонија. Како што се вели во политичката наука, политичка репресија која се јавува кај политички неистомисленици т.е. се јавува спрема оние кои што немаат ист став со актуелната власт користејќи ги сите државни апарати, односно злоупотребувајќи ги.

Она што сакам да го истакнам е дека ова е период на милионски тендери кои што Владата ги мести, меѓутоа се одвива рекет на сите можни нивоа, од високи бизнисмени, до локални гранапчиња во населените места, а народот верувајте нема ни за леб.

Половина милион жители во Република Македонија живеат со само 130 денари дневно , додека 25 илјади жители во Македонија живеат со минимални само 44 денари дневно, додека луѓето од власта енормно се богатат.

Не смее да си дозволиме патриотите да гнијат по затворите, а криминалците од власта да бидат на слобода. Оваа власт додека ги пушта криминалците на слобода, многу често и го обвинува народот дека е виновен за најразлични политички текови во државата и тоа можеби е еден од првите симптоми дека станува збор за диктаторска власт.

Овој политички прогон мора веднаш да запре, знаеме дека се случува поради немоќта на власта. Таа е исплашена дека за многу скоро ќе дојде тој ден кога ќе се соочи лице во лице со чистата и јасна правда, меѓутоа ова што му го прават на македонскиот народ, тој нема да го заборави и ќе го казни час поскоро, рече Костовски, се наведува во партиското соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колона возила низ улиците на седум градови во државатам против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот. Освен во Скопје, во исто време имаше протести и во Велес, Охрид, Куманово, Прилеп, Штип, Битола.

Поврзани вести

Спасовски: Посветуваме внимание на здравствениот систем, вработуваме лекари и купуваме нова апаратура

Прв позитивен случај на коронавирус кај дете во штипска градинка

Вработен позитивен на коронавирусот ја затвори Општина Струга

Приведени рибари кои тргнале на ноќен лов со пушка, експлозив и харпуни

Никола Поповски

Владата со позитивно мислење за предлог-законот за субвенциониран студентски оброк

Влатко Зорба

МЗ: Детската болница Козле од денеска прима пациенти со КОВИД-19

Влатко Зорба