МАКЕДОНИЈА Хроника

Кривична против лице кое организирало свадба во двор среде епидемија на коронавирус

СВР Велес поднесе кривична пријава против Р.Д.(41) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

„На 08.05.2020, во периодот од 12.30 до 17.30 часот на ул.„Богдан Каракостев“ пријавениот, и покрај прописите донесени со Одлука на Влада, организирал свадба во дворот од куќата, каде биле присутни повеќе лица“, информираат од МВР.

Поврзани вести

Од денеска може да се купи билет за едно возење во автобус

Берта Китинска

Јанева: Со Бојан не разговаравме за СЈО, туку за модата и љубовта

Спасовски: Секој што е одговорен во случајот „Рекет“, ќе мора да сноси одговорност

Заев: Правиме прочистување во правосудството согласно законската регулатива

Александар Тодески

Пет објекти изгореа во голем пожар во тетовски Вејце, повредени четири лица

Таравари: Владата и функционерите најпрво треба да почнат кампања и да ги научат луѓето како да живеат со овој вирус