Категорија : Култура

Култура МАКЕДОНИЈА

Одложена „Галичката свадба“

Одржувањето на годинешната културно- сценска манифестација „Галичка свадба“, се одложува, одлучи Советот на Месна заедница Галичник. Оваа манифестација која што привлекува голем број посетители од...
Култура МАКЕДОНИЈА

Од 1 јули почнува да се применува колективниот договор во културата

На средбата одржана меѓу премиерот Оливер Спасовски, министерот за култура Хусни Исмаили, заменик-министерот за култура Владимир Лазовски и претставници од Синдикатот на култура е договорено,...
Култура МАКЕДОНИЈА

„Охридско лето“: Славниот Мориконе ја круниса уметничката вредност на нашиот фестивал

Незаборавното музичко доживување на Енио Мориконе, со чиј настап на Античкиот театар во Охрид беше отворено 49. „Охридско лето“,  ја круниса уметничката вредност на историјата...
Култура

Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“

Атиџе Муратова, ѕвездата од „Медена земја“ ја сними својата прва студиска песна „Покрај река Брегалница“. За ова информираше на својот твитер-профил кинематографот Самир Љума, кој...
Култура

Почнува „Скопско лето“ со ограничен број посетители и со мерки за заштита

Со концертот „Скопје во три бои“ вечер од 20.30 часот во Сули ан ќе биде отоврен 41-от фестивал „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21...
Култура

Авалон Продукција подготви квалитетна културна и возбудлива програма во август и септември

Авалон Продукција најавува дека концертите се враќаат, оваа лето. „Во договор со Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, изготвивме протоколи под кои концертите...
Култура

Муралот со пораките за заедништво, испишан со порака со говор на омраза (ФОТО)

Муралот кој беше промовиран вчера, за отворањето на јубилејното 15-то издание на АКТО фестивалот за современа уметност, ја пренесува „Песна за солидарноста“ на Бертолт Брехт....
Култура

Музејот на современата уметност започнува со онлајн филмска програма „Што е филм? Попис 2.0“

Музејот на современата уметност – Скопје од денеска, па се до 23 јули, започнува со онлајн филмска програма „Што е филм? Попис 2.0“, во чии...
Култура МАКЕДОНИЈА

Царовска: Првпат по 2005 година, во културата се донесе нов колективен договор

 Носителката на листа на пратеници во Изборна единица 1, Мила Царовска вечерва се сретна со Филип Јовановски и преставници на културните работници од независната сцена,...