Категорија : Култура

Култура

Утревечер почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“

Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ, утревечер со почеток во 19.45 часот започнува џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Во рамки на двете фестивалски вечери на...
Култура МАКЕДОНИЈА

Германската амбасада: Објавен повик за млади филмаџии

Германската амбасада во Скопје објави повик за млади филмаџии за продукција на видео-клип во траење од пет минути. -Повикуваме млади филмаџии од Северна Македонија да...
Култура

Во организација на ПМГЏЕЗ: „Крај Вардарот Џез“ во паркот позади МКЦ

Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ на 23 и 24 јули, во паркот позади МКЦ ќе се одржи првото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“....
Култура

Археолошкиот музеј од утре отворен за посетители, задолжително е носење маска

Археолошкиот музеј соопшти дека од утре почнува да прима посетители кои задолжително ќе се придржуваат на препораките за заштита од КОВИД-19 и на протоколот за...
Култура МАКЕДОНИЈА

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство

Од Агенцијата за филм на Република С. Македонија денеска упатија поддршка до Здружението на новинари (ЗНМ) за заложбата за објективното новинарство и за сите издржани,...
Култура МАКЕДОНИЈА

Одложена „Галичката свадба“

Одржувањето на годинешната културно- сценска манифестација „Галичка свадба“, се одложува, одлучи Советот на Месна заедница Галичник. Оваа манифестација која што привлекува голем број посетители од...
Култура МАКЕДОНИЈА

Од 1 јули почнува да се применува колективниот договор во културата

На средбата одржана меѓу премиерот Оливер Спасовски, министерот за култура Хусни Исмаили, заменик-министерот за култура Владимир Лазовски и претставници од Синдикатот на култура е договорено,...
Култура МАКЕДОНИЈА

„Охридско лето“: Славниот Мориконе ја круниса уметничката вредност на нашиот фестивал

Незаборавното музичко доживување на Енио Мориконе, со чиј настап на Античкиот театар во Охрид беше отворено 49. „Охридско лето“,  ја круниса уметничката вредност на историјата...
Култура

Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“

Атиџе Муратова, ѕвездата од „Медена земја“ ја сними својата прва студиска песна „Покрај река Брегалница“. За ова информираше на својот твитер-профил кинематографот Самир Љума, кој...