МАКЕДОНИЈА

Курти: Подготвени сме да соработува со владите во Скопје и Подгорица

Претседателот на Владата на Косово, Албин Курти се заложи за проширување на соработката со соседните земји и ја најави можноста за одржување заеднички седници со владите на Северна Македонија и Црна Гора, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во објавата на својата страница на Фејсбук, Курти, кој учествува на Самитот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, порача дека е подготвен да соработува на проекти од заеднички интерес со владите во Скопје и Подгорица.

– Со Република Албанија имаме 77 постигнати договори – ќе додадеме нова енергија и динамика за нивната имплементација. Како Влада на Косово ќе соработуваме со владите на Црна Гора и Северна Македонија во проекти од заеднички интерес, при што сметаме и на заеднички владини седници со нив, напиша Курти.

Новиот косовски премиер потсети дека вчера се навршиле три недели од изгласувањето на неговиот Кабинет и изрази задоволство што на самитот на ЕБОР имал можност да говори за приоритетите на Владата која ја води, како и за односите со Србија и реципроцитетот кој има намера да го воведе во однос на таа соседна држава.

– Драго ми е што на овој ден имав можност да говорам за значењето на инвестициите за економијата, претприемништвото на нашите млади посебно во информативната технологија, инфраструктурата што поврзува и овозможува развој, односите со Србија и принципот на реципроцитет итн. Вработувањето, од една, и европските интеграции и зачленувањето во НАТО, од друга страна, се нашите приоритети како нова Влада на Косово, истакна Курти.

Поврзани вести

Зеќири: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ наместо да шират лаги, да дадат некаков придонес за нашето зачленување во НАТО

Србија ќе им бара негативен ПЦР тест на државјаните од Македонија

Берта Китинска

Винил хлоридот од ОХИС е преточен во нова цистерна, велат од Екоцентар 97

Берта Китинска

Економските оператори што организираат игри на среќа можат да ја продолжат дејноста онлајн

Влатко Зорба

Македонскиот конзул во Софија: Повеќе од 15 000 Македонци се донесени дома благодарение на бугарската дипломатија

Денеска е еден од најпозитивните моменти по октомвриското разочарување, тврди Османи

Stefanija Kuzmanovska