МАКЕДОНИЈА

Лицата во самоизолација и жителите на Дебар и Центар Жупа добиваат психолошка поддршка

Клиниката за психијатрија започнува со телефонска психолошка поддршка на граѓаните, на родители на деца, за лица во самоизолација и лица од Дебар и Центар Жупа, посочи на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

„За денеска е закажана седница на владата во 19 часот, а ќе се дискутира за повеќе мерки и врз основа на она што ќе биде донесено на владата, ќе информирам по седницата“, истакна Филипче.

Денеска во 18 часот, во претседателската вила ќе се одржи и седница на Советот за национална безбедност. Претседателот Стево Пендаровски кажа дека на седницата ќе биде присутен и министерот Венко Филипче, а не се исклучува ниту да биде прогласена кризна состојба.

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Евидентирани се над 13.600 позитивни лица на Ковид-19 во земјава

Берта Китинска

ГАЛЕРИЈА: Судските службеници на протест бараат повисоки приходи, ги поддржа и судијата Џолев

Шеснаесетгодишно момче силувало малолетник

Никола Поповски

Шукова: СДСМ го поддржува предлог законското решение за забрана за увоз на отпад

Ивана Рамаданова

Нема ништо спорно во писмата до Вартоломеј за признавање на автокефалноста на МПЦ, вели Пендаровски

Берта Китинска

Центар со најмногу активни случаи, следат Карпош и Кисела Вода